Blog – Dřevo gelem

Protipožární nátěry zavedli již ve starověku, kdy k ochraně svých obydlí bylo dřevo máčeno v roztocích solí, mořské vodě či chráněno nátěry pomocí vápna nebo hliněnou mazaninou. Řekové používali k impregnaci vodní vápenné roztoky a později i vodní sklo. Z období středověku je známo, že dřevěné krovy (především významných staveb jako byly...

Červotoč je malý druh dřevokazného hmyzu, nicméně pořád velmi nebezpečný. Larvy červotoče se živí dřevem, kterému hloubením chodbiček ubírají na pevnosti a časem mohou způsobit i kolaps celé konstrukce.

Stavíte-li nový dům nebo i jen střechu, zaručeně ze všech stran slyšíte: "Hlavně si nezapomeň naimpregnovat dřevo!" Proč by to ale člověk měl dělat? Určitě se to bez toho obejde, říkáte si. Opak je ale pravdou. Impregnace vám může ušetřit opravdu hodně peněz, i když se teď zdá být jen zbytečným výdajem.

Tesařík je jeden z nejnebezpečnějších dřevokazných brouků. Velké riziko pro dřevostavby, krovy, ale i třeba podlahy představuje hlavně kvůli své velikosti – larva tesaříka se dorůstá až 2,5 cm. Larvy se živí dřevem, ve kterém vykousávají cestičky a ničí tak jeho pevnost, čímž postupně znehodnotí celou konstrukci.