Impregnace dřeva – proč je tak důležitá?

22.12.2022

Stavíte-li nový dům nebo i jen střechu, zaručeně ze všech stran slyšíte: "Hlavně si nezapomeň naimpregnovat dřevo!" Proč by to ale člověk měl dělat? Určitě se to bez toho obejde, říkáte si. Opak je ale pravdou. Impregnace vám může ušetřit opravdu hodně peněz, i když se teď zdá být jen zbytečným výdajem.

Bez prevence vaše dřevo napadnou škůdci – buď dřevokazný hmyz, nebo dřevokazné houby, nejčastěji obojí najednou. Řešení již napadeného dřeva je o poznání nákladnější než impregnace a nezřídka je poškození dřeva tak velké, že ho musíte úplně vyměnit. A oproti tomu už se impregnace zdá jako velmi malý výdaj!

Čím impregnovat?

K dostání jsou impregnační roztoky (například Bochemit QB či Lignofix E-Profi), koupíte je ve většině hobby marketů nebo na internetu. Ideální možností je samozřejmě kontaktování odborníků. Protože nemají tak vysokou účinnost jako přípravky pro profesionální použití (Xilix gel nebo Serpol gel)

Způsoby impregnace

Impregnovat můžeme buď nástřikemnatřením, nebo tlakovacím strojem. Natřením se impregnační přípravek nedostane moc hluboko, proto se doporučuje jen u tenčího dřeva, například prken. Může se zdát, že natření zvládnete sami, ale je lepší nechat práci na odborníkovi – je totiž nutné správně načasovat jednotlivé vrstvy, odhadnout množství roztoku a zda stačí nátěr, nebo bude za potřebí tlaková impregnace. Tu může opravdu provádět pouze odborník. Sami byste mohli trámy dokonce znehodnotit! Pro tlakovou impregnaci je za potřebí navrtání děr v přesně daných rozestupech, aby se roztok dostal do celé hloubky dřeva.

Pokud se roztok nedostane do dřeva všude, larvy se jednoduše přesunou tam, kde není. To může znamenat, že místo, abyste zabránili zkáze dřeva, přesunete škůdce do jeho středu.

Impregnace starého dřeva

I již stojící stavby je nutné impregnovat. Impregnaci je potřeba opakovat, ideálně jednou za 5 let, protože efekt účinných látek postupem času klesá. Dřevo je nutné mechanicky očistit, následně zhodnotit, zda je nutné chemické čištění a přistoupit k impregnaci. I tuto práci je vhodné nechat na odborníkovi. Posoudí, jaký je nejlepší postup impregnace a zároveň zkontroluje, zda dřevo není již napadené – to laikovi často unikne.

Protipožární nátěry zavedli již ve starověku, kdy k ochraně svých obydlí bylo dřevo máčeno v roztocích solí, mořské vodě či chráněno nátěry pomocí vápna nebo hliněnou mazaninou. Řekové používali k impregnaci vodní vápenné roztoky a později i vodní sklo. Z období středověku je známo, že dřevěné krovy (především významných staveb jako byly...

Červotoč je malý druh dřevokazného hmyzu, nicméně pořád velmi nebezpečný. Larvy červotoče se živí dřevem, kterému hloubením chodbiček ubírají na pevnosti a časem mohou způsobit i kolaps celé konstrukce.

Stavíte-li nový dům nebo i jen střechu, zaručeně ze všech stran slyšíte: "Hlavně si nezapomeň naimpregnovat dřevo!" Proč by to ale člověk měl dělat? Určitě se to bez toho obejde, říkáte si. Opak je ale pravdou. Impregnace vám může ušetřit opravdu hodně peněz, i když se teď zdá být jen zbytečným výdajem.