Likvidace tesaříka

Tesařík je velký dřevokazný hmyz poškozující vrchní strany dřeva v krovech, podlahách, trámech či sloupech z opracovaného jehličnatého dřeva. Vyvrtává chodbičky těsně pod povrchem dřeva a postupuje hlouběji, až dřevo úplně zlikviduje. Je nebezpečný hlavně kvůli své velikosti (larvy tesaříka krovového se dorůstají až 2,5 cm) a množství kladených vajíček (80 až 200 najednou). Charakteristické pro tesaříka je hlasité kousání dřeva, podobné zvuku vrzání. Larvy tesaříka mohou žít 3 až 10 let.

Že vám majetek ničí tesařík, a ne červotoč, poznáte podle velikosti výletových otvorů (děr, které za sebou brouk zanechává, když se z larvy změní na dospělce a odlétá klást vajíčka do nového dřeva). Ty má tesařík o poznání větší – u červotoče jde o kulaté díry velikosti cca 1 mm, u tesaříka oválné, až 1 cm dlouhé.

Kde tesařík obvykle utočí

Tesařík napadá čerstvější dřevo, které ještě není úplně vyschlé. Proto jsou mu velmi náchylné krovy novostaveb, nevyhnou se mu ale ani trámy a krovy starších staveb či podlahy.

Jak probíhá likvidace tesaříka

Likvidace tesaříka začíná mechanickým očištěním dřeva. Poté se aplikuje jedna ze dvou metod pro jeho hubení, tedy injektáž kapalnými přípravky nebo nanesení gelu.

  • Injektáž – do trámu se vyvrtají díry rozmístěné cca 20 až 25 cm od sebe po celé ploše napadeného dřeva. Poté se do dřeva přes tzv. pakry tlakovacím strojem napouští speciální látka (Xilix gel, Serpol gel atd..), která hmyz zahubí.

  • Gel – i gel se nanáší za pomoci tlaku, většinou ale není potřeba vrtat. Gel se postupně sám vstřebá do materiálu do hloubky 3 až 4 cm, kde hubí škodlivý hmyz.

Prevence

Tesařík může napáchat velmi velké škody velmi rychle. Nejlepší je se předním chránit dříve, než dřevo napadne. Preventivní nátěry je doporučeno opakovat jednou za 5 let. Pokud si chcete být opravdu jistí, že se vám ve dřevě škůdci nezabydlí ještě desítky let, můžete si objednat tlakovou injektáž i pokud nemáte podezření na napadení dřeva. Důležité je si také ohlídat, že nakupujete již ošetřené dřevo.