Likvidace červotoče
Červotoč je dřevokazný hmyz napadající hlavně opracované dřevo, jak listnaté, tak jehličnaté. Nejčastěji můžeme potkat dva druhy červotoče, červotoč umrlčí a červotoč proužkovaný. Který z nich škodí zrovna u vás doma poznáte primárně podle typu napadeného dřeva (červotoč proužkovaný napadá proschlé dřevo primárně jehličnatých stromů, uvnitř, kde je dostatečná teplota. Červotoč umrlčí si pochutná spíše na vlhčím dřevě, často i venku, zvládá totiž i nižší teploty a mráz) a velikosti tunelů (červotoč umrlčí je větší a jeho cestičky jsou širší, cca 3 mm, proužkovaný tvoří chodby o průměru 2 až 2,5 mm).
Kde červotoč obvykle utočí
Červotoč napadá trámy, krovy, podlahy i nábytek. Červotoče umrlčí najdete v místech, kde je dřevo vystaveno vlhku a mrazu, proužkované spíše v nábytku a dřevu uvnitř domu.
Jak probíhá likvidace červotoče
Prvním krokem likvidace červotoče je mechanické očištění dřeva. Následně je aplikována buď tlaková injektáž neboli MABI, nebo gel na likvidaci dřevokazného hmyzu (SERPOL nebo XILIX GEL). Na vývojovém stádiu hmyzu nezáleží, obě varianty zlikvidují všechna stádia. Hubení trvá od jednoho dne až po týdny, záleží na rozsahu poškození.
Injektáž – pro injektáž je potřeba navrtat trám několika dírami rozmístěnými cca 20 až 25 cm od sebe. Do otvorů jsou následně umístěny takzvané pakry, přes které je poté pomocí tlakovacího stroje injektována látka, která červotoč zabije. Nakonec je dřevo ošetřeno zástřikem, aby jej červotoč nenapadl znovu.
Gel – pro aplikaci gelu je také zapotřebí tlakovacího stroje, vrtání je ale nutné jen do silnějších trámů. Gel je nanesen na povrch dřeva a postupně se do něj vstřebává a hubí hmyz. Samotným vstřebáním se dostane do hloubky 3 až 4 cm.
Likvidace v nábytku – pokud červotoč napadne nábytek, nabízí se několik řešení – likvidace gama zářením, aplikace hubicích přípravků injekční stříkačkou nebo vložení nábytku do sušárny.
Prevence
Lepší než řešit napadené dřevo, je zvolit preventivní opatření. Zhruba rok po dokončení stavby aplikujte na dřevo ochranný nátěr, aby se do něho škůdci ani nezakousli. Aplikace ihned na čerstvé dřevo se nedoporučuje, dřevo ho totiž nenasákne a může být napadeno i přes něj, navíc by mohlo popraskat. Zkontrolujte si, že materiál, který kupujete, byl také ošetřen proti škůdcům ještě před prodejem.